pradi
 

















 
 
 
 
 Popieius akcentavo tiesos reikm siekiant taikos
 
 

(KAP) Kiekvienais metais nekantriai laukiama, k popieius pasakys per tradicin naujamet prie Šventojo Sosto akredituot diplomat primim. Savo kalboje popieius i Vatikano perspektyvos vertina padt pasaulyje: ireikia rpesius bei lkesius, atkreipia dmes problemas, nusako pageidavimus ir viltis.

Savo pirmoje tokioje kalboje, pasakytoje sausio 9 d., popieius Benediktas XVI pateik teologikai pagrst poir taik ir laisv, ties ir atleidim. Banyia, pasak jo, skelbianti Kristaus ini, taikos ini, o taika gldinti tiesoje. Daugelyje pasaulio dali taika iandien apsunkinama, paeidinjama ar apskritai stumiama pavoj atvir ar paslpt konflikt bei tamp. Kas sipareigoja tiesai, tas privals skatinti ir teisingum bei paisyti teist kiekvienos mogaus ir kiekvienos tautos interes.

Turdamas galvoje Samuelio P. Huntingtono tez apie gresiant „civilizacij susidrim“, popieius pabr, jog iandien pagrstai spjama dl „kultr kovos“ pavojaus. Benediktas XVI akcentavo, jog pasaulyje plintant organizuotam terorizmui tokio „susidrimo“ grsm didja.

Nuo tiesos, popieiaus teigimu, neatsiejamas sipareigojimas teisei laisv. Popieius ia minjo ne tik religijos laisv, ir toliau rimtai paeidinjam kai kuriose valstybse, bet ir individualios laisvs apsaug apskritai. Benediktas XVI ragino valstybes gerbti savo piliei teises. N viena valstyb negali nesirpinti asmens teismis, nerizikuodama pakirsti savo patikimum tarptautinje politikoje.

Kaip politikos priemon popieius nedviprasmikai kritikavo „stipresniojo teis“. Šis principas remiasi melu bei manipuliavimu ir monijos istorijoje yra dana tragedij prieastis. Tarptautinje politikoje privalu atsivelgti „kiekvieno teistus interesus“. Popieius taip pat ragino sugriauti visas klitis, trukdanias nevaromai prieiti prie informacijos bei komunikacijos priemoni.

Benediktas XVI pakartojo savo pirmtako Jono Pauliaus II odius apie tai, kad taika suponuoja ne tik teisingum, bet ir susitaikinim. Jis atkreip dmes Liban ir Artimuosius Rytus apskritai, Irak, Afrik, atskirai pamindamas ikankintus ir beginklius Darfuro srities Sudane gyventojus. Kalbdamas apie Šventj em, popieius pakartojo Vatikano pozicij: Izraelio valstyb turi teis taikiai egzistuoti, o palestinieiai turi turti galimyb pltoti demokratines struktras kelyje laiv ateit.

sipareigojimas tiesai, pasak Benedikto XVI, atveria nauj vili perspektyv. Taika reikia ne tik ginkl tyljim, bet ir nauj tarptautini santyki dinamik. Popieius primygtinai ragino tarptautin valstybi bendrij dar rytingiau dti pastangas dl mogaus orum atitinkani gyvenimo slyg. Maiau nei puss kasmet ginklavimuisi skirt l pakakt itraukti i skurdo milinikai varg armijai. Priverstin migracij bei prekyb monmis Benediktas XVI vardijo kaip „ms laik gd“. Kol nra slyg gyventi or gyvenim, apie taik kalbti negalima.

Benediktas XVI nenutyljo n Banyios klaid. Katalik Banyia smerkia klaidas, padarytas jos nari ar institucij, ir nesvyruodama prao atleidimo.

Banyios inios“
www.katalikai.lt

 
 
   
 
     
1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalik interneto tarnyba, info@kit.lt
 
  pradi